Kartoteka - Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi
Kartoteka
projekt - Marcin Nowak
autor
Tadeusz RÓŻEWICZ
reżyseria, scenografia, kostiumy
Rolf ALME
II reżyser
Nina GODTLIBSEN
Inspicjentka, suflerka
Hanna SIEWIŃSKA
Premiera
14 października 2023

Repertuar spektaklu

09.10.2024
11:00
Scena kameralna

O spektaklu

Opublikowana i po raz pierwszy wystawiona w roku 1960, Kartoteka Tadeusza Różewicza zaliczana bywa do dramatów z nurtu Teatru Absurdu. Tak jak sztuki Samuela Becketta, Eugene'a Ionesco i innych przedstawicieli tego gatunku, pokazuje sytuację egzystencjalną człowieka w dwudziestym wieku. Rolf Alme, reżyser spektaklu w naszym teatrze, wprowadzając nas w świat snu Bohatera, eksploruje absurd zawarty w tekście Różewicza. Tworzy surrealistyczne uniwersum. Wybrzmiewają w nim echa drugiej wojny światowej. Zagłusza je jednak momentami radość młodego człowieka, który po prostu chce żyć i żyć może, bo nie spadają mu na głowę bomby, żaden żołnierz nie mierzy do niego z broni, nikt nie chce go zabić. Do starcia tych dwóch rzeczywistości dochodzi w głowie Bohatera, tworząc na scenie wizję niepokojącą i wzruszającą. Jest w niej miejsce na chwile powagi, ale też beztroski, zadumy i euforii.


Pokaz przedpremierowy spektaklu w ramach Festiwalu 3xRóżewicz 9 października 2023 r. w MDK, w Radomsku.
Premiera na Scenie Kameralnej w siedzibie Teatru 14 października 2023 r. 
Czas trwania spektaklu: 90 min

Spektakl brał udział w IX Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa" 

Patronat Medialny
TVP 3 Łódź
Toya TV
Radio Łódź

Współpraca medialna
MeloRadio
Radio Złote Przeboje


 

Dofinansowanie 

Nazwa programu: Program rządowy Teatr ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa
Nazwa projektu: Produkcja spektaklu teatralnego Kartoteka Tadeusza Różewicza w reżyserii Rolfa Alme

Wartość dofinansowania: 120 000 zł
Całkowita wartość inwestycji: 201 600 zł


Cel projektu: Poszerzenie oferty repertuarowej Teatru Jaracza o kolejny klasyczny dramat.

Opis projektu: "Kartoteka", jako utwór wyrastający z wojennego doświadczenia, ponad sześćdziesiąt lat po napisaniu wciąż pozostaje aktualny ze względu, między innymi, na wojnę na Ukrainie. Jest to jeden z najbardziej znanych tekstów autora, który wpisał się do kanonu polskiej dramaturgii współczesnej. Został przetłumaczony na wiele języków - włoski, francuski, duński, angielski, holenderski i inne - dzięki czemu jest znany i wystawiany na całym świecie. Mierzyli się z nim wybitni reżyserzy, między innymi, Kazimierz Kutz i Konrad Swinarski. Wystawienia dramatu podjął się norweski reżyser Rolf Alme.

Grupy docelowe: Spektakl adresujemy do jak najszerszej grupy odbiorców. Spojrzenie norweskiego artysty na tekst, który wszedł do kanonu polskiej dramaturgii, zaowocuje ciekawą, oryginalną interpretacją, może odkryć nowe sensy "Kartoteki". Międzynarodowe doświadczenie Rolfa Alme wniesie istotną jakość w teatralną warstwę spektaklu. Spełnia cele strategiczne programu Teatr, jakim są "prezentacja nowatorskich dokonań teatru współczesnego" oraz "twórcza interpretacja polskiej klasyki". Spektakl zainteresuje na pewno znawców i badaczy teatru, studentów kierunków humanistycznych oraz teatrologicznych. Będzie też interesującą propozycją dla młodzieży szkolnej.

Co zostanie zrobione w ramach projektu i jakie zadania będą realizowane: W ramach przygotowań do spektaklu zostały zrobione zdjęcia kreacyjne oraz nagrane filmy prezentujące kulisy sesji. Został stworzony plakat spektaklu dystrybuowany na terenie instytucji jak i na słupach reklamowych Teatru w całej Łodzi. Powstały także ulotki reklamujące spektakl dostępne dla widzów Teatru. Przed premierą został zaprojektowany i wydrukowany także program teatralny zawierający analityczne teksty dotyczące twórczości Różewicza, odautorski komentarz reżysera i zdjęcia zza kulis przygotowań do spektaklu. W rozgłośniach radiowych jest cyklicznie publikowany spot nagrany przez aktorów występujących w spektaklu z zaproszeniem na przedstawienie. Regularnie w social mediach Teatru (Facebook i Instagram) pojawiają się materiały prezentujące postępy pracy i reklamujące "Kartotekę". Przedpremierowo spektakl zostanie zaprezentowany na Festiwalu 3xRóżewicz w Radomsku 9 października. W siedzibie Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi premiera odbędzie się 14 października o godzinie 19.00 na Scenie Kameralnej. Planujemy także zgłoszenie go do udziału w festiwalach i konkursach.

dofinansowanie

Wideo

Recenzje

(...) spektakl jest świetnie zagrany, mam nadzieję, że fantastyczna aktorka, jaką jest Maja Polka znajdzie tu swoją przystań, znakomity jest występujący również gościnnie Wiktor Piechowski, swoją klasę potwierdzili Łukasz Stawowczyk i Krystian Pesta, mamy także więcej niż udany debiut na Jaracza Aleksandry Posielężnej. 

Koncepcja reżysera zakłada, że całość ma odpowiadać wizualnie czemuś w rodzaju animacji. Dlatego mimika grających od początku do końca jest przerysowana, stoi przed tym, co aktor robi. A Łukasz Stawowczyk, Aleksandra Posielężna, Maja Polka, Wiktor Piechowski i Krystian Pesta dali z siebie tutaj wiele. Od czuwania nad wyrazem twarzy, przez obciążający fizycznie maraton, który wymaga zapełnienia każdej chwili na scenie i oddania głosu każdej postaci, która przechodzi przez pokój czyli świat „bohatera". Nie schodzą ze sceny, cały czas poruszają się jedynie w ramach wyznaczonych przez granicę białego. W końcu gdyby nie ta kartka to na czym leżałaby kreska.

Spektakl w całości opiera się o ironicznie przedstawiony dramat Tadeusza Różewicza i pięciu młodych aktorów, na których spoczywa cała uwaga widzów. Nie ma scenografii, nie ma rekwizytów.

(...)aktorzy musieli włożyć bardzo dużo pracy i mieć dobrą sprawność fizyczną, by podołać wizji reżysera. Ich zaangażowanie i świetną grę widać już od samego początku. „Kartoteka" Alme'a łączy wszystkie elementy, na których zależało Różewiczowi – jego wizję odnośnie akcji, chęć, by sztuka była „skromna", bez na przykład efektownych kostiumów, i przede wszystkim współczesna.

Sztuka jest groteskowa i absurdalna, ale pomiędzy humorem jest miejsce na sprawy ważne, które nie dotyczą bohaterów „Kartoteki", ale nas wszystkich, niezależnie w jakich czasach żyjemy.