Dzień Walentego - Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi

DZIEŃ WALENTEGO

Dzień Walentego | Karol Puciaty, Milena Lisiecka | fot. Krzysztof Bieliński
projekt - Karolina Zelińska
autor
Iwan Aleksandrowicz WYRYPAJEW
przekład
Agnieszka Lubomira PIOTROWSKA
reżyseria
Justyna CELEDA
muzyka
Aliaksandr YASINSKI
asystent reżysera
Marcin WŁODARSKI
scenografia, kostiumy, reżyseria światła
Jan GŁĄB
przygotowanie muzyczne
Leszek KOŁODZIEJSKI
inspicjentka, suflerka
Marta BARASZKIEWICZ
kaskader
Artur GRUDZIŃSKI
pirotechnik
Paweł GRZELAK
PREMIERA
5 stycznia 2024

Repertuar spektaklu

27.10.2024
19:00
Scena kameralna

O spektaklu

Dzień Walentego Iwana Wyrypajewa to tylko po części dzień zakochanych. Tak naprawdę bowiem to dzień smutnych, przegranych, nieszczęśliwych. Walentyna i Katia od dwudziestu lat opłakują śmierć ich ukochanego – Walentego. Robią to w dzień urodzin pierwszej z nich, ponieważ jest on jednocześnie rocznicą śmierci mężczyzny. Walenty zmarł, składając Walentynie życzenia. Ten gorzki humor, śmiech i łzy, przeplatają się w dramacie Wyrypajewa, malując niezwykle wzruszający obraz miłości, która zostawia po sobie piękne wspomnienia, ale podszyte nieukojoną tęsknotą, żalem i bólem. Walentynie zostawiła dodatkowo Katię, a Katii – Walentynę, czyli wzajemną nienawiść. I coś jeszcze. Coś, co mimo niechęci, jaką szczerze się darzą, nie pozwala im się rozdzielić. Męczą się w tym klinczu, krzyczą na siebie, kłócą, obrażają, a przecież w nim tkwią, bo tylko w nim mogą obchodzić dzień ich Walentego.

Pokaz przedpremierowy 30 grudnia 2023 r. na Scenie Kameralnej.
Premiera 5 stycznia 2024 r. na Scenie Kameralnej.
Czas trwania spektaklu: 100 minut, bez przerwy

spektakl z efektami pirotechnicznymi - strzały z broni palne

Patronat Medialny
TVP 3 Łódź
Toya TV
Radio Łódź

Współpraca medialna
MeloRadio
Radio Złote Przeboje

Recenzje

Dzień Walentego w reżyserii Justyny Celedy to przejmujący obraz. Zapada w serce bardziej niż lukrowane walentynkowe reklamy i lśniące witryny w galeriach handlowych. (...) Pokaz przedpremierowy podniósł publiczność z krzeseł. Ta mocna mieszanka miłości i nienawiści robi wrażenie.

Dzień Walentego to sztuka wpisująca się w motywy literatury rosyjskiej, traktujące zazwyczaj o zemście i karze, losie, a także kwestiach metafizycznych. Justyna Celeda pokazała zarazem nostalgiczny, jak też wzruszający i niepozbawiony humoru obraz relacji międzyludzkich. Tutaj to, co bliskie, jest zarazem tym, co dalekie, zaś to, co dalekie, tym, co bliskie. Pod warstwą zapiekłej urazy, dojmującego smutku czy nostalgii kiełkują kwiaty pierwszego wzruszenia, przyjaźni i miłości. Jak na prawdziwie rosyjski dramat przystało, głównym bohaterem jest tu miłość nieprzewidywalna jak śmierć i porywająca jak samo życie.

„Dzień Walentego" Wyrypajewa to pasjonujący obraz relacji międzyludzkich i konfrontacja dwóch silnych emocji – miłości i nienawiści, które znajdują się w życiu człowieka bardzo blisko siebie i wywołują niesamowite zamieszanie. Historia trójki ludzi – Walentyny, Walentego i Katii – może wydawać się nieprawdopodobna, bo jak to kobiety kochające jednego mężczyznę mogą mieszkać tak blisko siebie i się widywać w dzień jego śmierci?

Żeby dowiedzieć się, dlaczego tak jest i czy ktoś jeszcze przez tę miłość ucierpi, polecam pójść na spektakl w reżyserii Justyny Celedy. „Dzień Walentego" porusza, zastanawia i zapada w pamięć i serce.